تولید کننده زغال فشرده درجه یک با پایین ترین قیمت

زغال فشرده از فشرده سازی گرد زغال چوب تحت شرایط خاص حاصل شده و یکی از پرطرفدارترین زغال های سوختی می باشد. تولید کننده زغال فشرده ی درجه یک اقدام به تولید و عرضه ی این زغال با پایین ترین قیمت و بالاترین کیفیت کرده است. در ادامه به بررسی فاکتورهای کیفی زغال فشرده و قیمت این کالا در بازار می پردازیم.

تولید کننده زغال فشرده درجه یک با پایین ترین قیمت

اطلاعات کلی از انواع زغال فشرده تولید شده در کشور

اطلاعات کلی از انواع زغال فشرده تولید شده در کشور زغال یکی از پرمصرف ترین بریکت های سوختی در فرهنگ ما ایرانی هاست. از قدیم الایام ایرانی ها از زغال چوب به منظور روشن کردن قلیان، درست کردن کباب و خیلی قبل تر در مصارف خانگی به منظور روشن کردن بخاری زغالی و یا شومینه و گرم کردن خانه هایشان استفاده می کردند. امروزه این بریکت سوختی علاوه بر استفاده در منازل در قهوه خانه ها، کافه های بین راهی و… کاربرد دارد.

زغال از سوختن ناقص چوب در کوره با شرایط خاص تولید می شود. این سوختن ناقص باعث می شود که زغال حین سوختن خارج از کوره دود نکند، به خوبی بسوزد و جرقه نزند. مناسبترین چوب برای تولید زغال چوب های سخت هستند که از درختان پهن برگ مانند گردو، فندق و… به دست می آید. زغال حاصل از چوب های سخت به آرامی سوخته و مدت زمان بیشتری حرارت تولید می کند. این زغال ها به خصوص برای مصرف در مکان هایی که سوختن طولانی مدت زغال اهمیت دارد مانند کبابی ها مناسب تر است.

بر عکس چوب سخت، زغال تولید شده از چوب نرم حرارت زیادی را در مدت زمان کم تولید کرده، به سرعت می سوزد و خیلی زود خاموش می شود. درختانی که چوب نرم دارند اغلب سوزنی برگ هستند مثل درخت کاج بنابراین زغال درخت کاج به هیچ عنوان جهت استفاده در کبابی ها مناسب نیست.

انواع زغال موجود در بازار:

زغال کبابی

زغال لیمو

زغال فشرده

زغال قالبی

زغال سکه ای

زغال بامبو

زغال نارگیل

به طور کلی همگی زغال های موجود در بازار در سه دسته ی زغال سنتی، زغال فشرده و زغال قالبی دسته بندی می شوند.

زغال سنتی:

زغال سنتی همان زغال چوب است که از سوختن ناقص چوب انواع درختان در کوره ایجاد می شود. زغال سنتی با توجه به نوع چوب و سن درخت مورد استفاده به دسته های زغال کبابی، زغال قلیان و… دسته بندی می شود.

زغال چوب خود به انواع و اقسام مختلف تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی براساس نوع چوب و کاربرد آن ها می باشد

انواع زغال چوب:

۱. زغال کبابی: یکی از مرغوب ترین زغال ها می باشد. همانطور که از اسم آن پیداست کاربرد این زغال در پخت کباب است. چیزی که در پخت کباب اهمیت دارد حرارت پایین و طولانی مدت است. زغال کبابی می تواند حرارت ملایم را در مدت زمان طولانی ایجاد کند. علاوه بر آن کمترین میزان دود و جرقه را تولید می کند.

۲. زغال قلیان

این نوع زغال بیشتر از چوب لیمو تهیه می شود. زغال چوب لیمو کمترین میزان جرقه را تولید می کند و برای استفاده در قلیان مناسب می باشد. زغال قلیان به صورت حبه ای در ابعاد کوچک مناسب برای سر قلیان و تحت شرایط فشار و حرارت خاص نسبت به زغال های دیگر تولید می شود. بنابر این این نوع زغال براق بوده و فاقد شکاف روی زغال است. لازم به ذکر است که خرد شدن این ذغال در محل فروش باعث کاهش بازار پسنذی آن می شود.

۳. زغال کافه ای:

این نوع زغال از چوب مرکبات تولید شده و به دلیل اینکه در شکل های نامشخص و نامنظم تولید می شود در سفره خانه های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

۴. زغال بامبو:

همانطور که از نام آن پیداست از چوب درخت بامبو تولید می شود. این نوع زغال به دلیل عدم وجود بامبو در ایران کاملا وارداتی می باشد. این زغال دارای مزایای مهمی است. از جمله این مزایا می توان به سوختن بدون دود، بو و گاز اشاره کرد. همچنین این زغال جرقه نمی زند و عطر و طعم قلیان را تغییر نمی دهد. همچنین خاکستری که از سوختن این زغال بر جا می ماند پخش نمی شود و محیط را کثیف نمی کند.

زغال فشرده: اولین بار این زغال از چین وارد ایران شد و به همین دلیل این زغال به زغال چینی معروف شده است. زغال فشرده ی چینی از فشرده سازی خاک اره ی چوب بامبو و قالب زدن آن در اشکال مختلف مکعبی و شش ضلعی درست می شود. در ایران اما چوب بامبو وجود ندارد بنابراین برای تهیه ی زغال فشرده از خاک اره ی چوب درختان جنگلی و پوست گردو به همراه خاک زغال استفاده می شود. بنابراین از مزایای مهم تولید زغال به شیوه ی فشرده سازی این است که مجبور به قطع درختان نبوده و می توان از محیط زیست حفاظت کرد.

با توجه به توضیحات داده شده در زمینه ی تولید زغال فشرده، به منظور تهیه ی این نوع زغال دستگاه های زیر مورد احتیاج است.

آسیاب، سرند، خشک کن، اکسترود و کوره صنعتی یا سنتی

در فرایند تولید زغال فشرده ابتدا خاک اره و پوست گردو آسیاب و سرند شده و سپس به نسبت هفتاد درصد خاک اره و مابقی پوست گردو با هم مخلوط می شوند. این مخلوط در مرحله ی بعد پس از عبور از دستگاه خشک کن تا حد امکان رطوبت گیری شده و وارد دستگاه اکسترود می شود. داخل دستگاه اکسترود عملیات فشرده سازی صورت گرفته و تبدیل به شمش های بسیار مستحکم می شود. این شمش ها به شکل های مختلف استوانه ای، تخم مرغی یا چهار گوش هستند. به این شمش های سوختنی مستحکم اصطلاحا بریکت گفته می شود. در مرحله ی آخر این بریکت ها وارد کوره شده و زغال فشرده حاصل می شود.

نوع دیگری از زغال فشرده در ایران تولید می شود که در آن به جای استفاده از پوست گردو از پوست پسته استفاده می شود و به آن زغال فشرده ی پسته می گویند. تمامی مراحل و نسبت های ترکیب در این نوع زغال مانند زغال فشرده ی پوست گردو می باشد.

زغال نارگیل: نوعی دیگر از زغال فشرده بوده که در تولید آن از پوسته های خرد شده ی نارگیل استفاده می شود. این نوع زغال بی دود، بو و گاز بوده، عطر قلیان را تغییر نمی دهد، سرگیجه ایجاد نمی کند و مدت زمان طولانی می سوزد.

زغال قالبی:

این نوع زغال از ترکیب نود درصد خاک زغال، پنج درصد آب و پنج درصد صمغ عربی تولید می شود. همانطور که از اسم این زغال پیداست ترکیب یاد شده قالب زده می شود و داخل کوره قرار گرفته و آماده می شود.

در تولید این نوع زغال هم عملیات تقریبا شبیه به زغال فشرده است. ابتدا خاک زغال به وسیله آسیاب، آسیاب شده، سرند شده و درون دستگاه میکسر با آب و صمغ عربی ترکیب می شود. پس از میکس شدن قالب زده می شود و سپس درون خشک کن قرار می گیرد تا رطوبت آن خارج شده و در نهایت درون کوره قرار می گیرد.

توصیه هایی برای انتخاب زغال باکیفیت

در حال حاظر بیشترین میزان مصرف مربوط به زغال کبابی و زغال لیمو است. شاید حتی عده ی زیادی ندانند که چرا از این دو نوع زغال استفاده می کنند و یا حتی ندانند که برای کاربری خاصی که آن ها مد نظرشان است زغال دیگری مانند زغال فشرده مناسب تر است. همه ی این ها به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمینه ی ویژگی های زغال مرغوب است. در ادامه به تفصیل در رابطه با ویژگی های زغال خوب صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های زغال با کیفیت:

کیفیت زغال می تواند با توجه به کاربرد آن یک ویژگی نسبی باشد به عنوان مثال در مورد کباب کردن گوشت ما احتیاج به حرارت ملایم و طولانی داریم پس در این مورد زغال کبابی که از چوب سخت پهن برگان تولید شده باشد با کیفیت ترین زغال محسوب می شود. این در حالی است که اگر از زغال برای مواردی استفاده شود که به حرارت زیاد و زمان کم احتیاج داشته باشیم زغال چوب نرم سوزنی برگان بالاترین کیفیت را برای ما دارد.

به هر حال یکسری از ویژگی ها هم هستند که به طور عمومی در مورد همه زغال ها نشان دهنده ی کیفیت آن ها هستند.

۱. زغال مرغوب خرد شده و ریز نیست.

۲. زغال مرغوب براق و درخشنده بوده، فرایند تولید به طور کامل انجام گرفته و قسمت خام در قطعات زغال وجود ندارد.

۳. هنگام سوختن جرقه نمی زند.

۴. در هنگام سوختن نیاز به باد زدن مداوم ندارد. چنانچه زغال حین سوختن مرتب به سمت خاموشی رود و نیاز به بادزدن مداوم داشته باشد این زغال، زغال مرغوبی نخواهد بود.

۵. خرده ریز و خاکستر زیاد به همراه زغال در بسته بندی وجود ندارد.

۶. زغال لیمو که بیشتر به عنوان زغال قلیان شناخته می شود سیاه، براق، بدون شکاف بوده و دود نمی کند.

ویژگی های زغال فشرده ی خوب:

۱. زمانی که زغال فشرده را بشکنیم و به بافت آن نگاه کنیم باید بافت یکدستی داشته باشد و عاری از مواد درشت و اضافه باشد.

۲. زغال فشرده نباید صیقلی و شیشه ای باشد.

۳. چنانجه به سطح زغال فشرده نگاه کنیم دارای سفیدک روی سطح آن است. یک زغال فشرده ی با کیفیت دارای مقدار زیادی از این سفیدک ها روی سطح آن است اما میزان آن آنقدر نیست که شبیه خاکستر به نظر برسد.

۴. زغال فشرده با کیفیت باید دارای سطح صاف و هموار بوده و دارای سطح کج و کوله و ناهموار نباشد. البته صاف بودن سطح با صیقلی بودن متفاوت است و همانطور که قبلا ذکر شد نباید صیقلی باشد.

ویژگی های زغال فشرده ی خوب در کاربرد:

۱. زغال فشرده خوب حین سوختن بو و گاز تولید نمی کند.

۲. حرارت کافی و ماندگاری بالا دارد.

۳. زغال فشرده ای که در آن از پوست گردو استفاده شود کیفیت بالاتری دارد.

۴. به سرعت به خاکستر تبدیل نشده و به باد زدن مداوم احتیاج ندارد.

به طور کلی کیفیت زغال فشرده تابع عوامل زیر است:

۱. نوع چوب مصرفی یا خاک اره ی مورد استفاده

۲. میزان رطوبت

۳. تازه بودن چوب یا خاک اره

۴. اندازه ی چوب های مورد استفاده

۵. کوره: معمولا زغال هایی که در کوره های سنتی پخته می شوند کامل تر سوخته خام نبوده و با کیفیت تر هستند.

بهترین شرکت های تولید کننده زغال فشرده

بهترین شرکت های تولید کننده زغال فشرده شرکت های زیادی در زمینه ی تولید زغال فعالیت می کنند که در این بین تعدادی با تهیه دستگاه های مورد نیاز جهت تولید زغال فشرده اقدام به تولید زغال فشرده ی با کیفیت کرده اند. رقابت در بین تولید کننده های زغال فشرده به فاکتور های کیفی که در بخش قبل به تفصیل توضیح داده شد بر می گردد. برندی قادر به فروش بیشتر محصول خود خواهد بود که تمامی فاکتور های کیفی زغال فشرده را رعایت کرده باشد.

یکی از پرفروش ترین شرکت های تولید زغال شرکت زغال مشهد می باشد. از دیگر برند های پرفروش و معروف تولید زغال شرکت بریشان بوده که در تهران فعالیت می کند و محصولات خود را در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کند.

مراحل صادرات زغال های فشرده صنعتی

تولید زغال صادراتی:

با سرمایه گذاری هایی که در زمینه ی تولید زغال مرغوب در کشورمان صورت گرفته امروزه قادر به صادرات بخش بزرگی از زغال تولید داخل هستیم. بخش عمده و بزرگی از صادرات زغال مربوط به زغال فشرده ی صنعتی می باشد. زغال فشرده صنعتی همان زغال فشرده است که برای پخت آن از کوره های صنعتی به جای کوره های سنتی استفاده شده است.

به منظور صادرات زغال به کشور های دیگر مراحل زیر باید طی شود.

۱. تولید زغال مرغوب و با کیفیت به ویژه از نوع زغال فشرده.

۲. دریافت گواهی های لازم استانداردی جهت فروش زغال در خارج از کشور.

۳. دریافت مجوزهای لازم از ارگان های مربوطه به منظور صادرات کالا

۴. پرداخت هزینه های گمرکی

به طور کلی صادرات زغال به سایر کشور ها منوط به کیفیت تولیدی آن است. از طرفی داشتن علم کافی نسبت به قوانین وارداتی و مالیاتی کشور هدف نیز به تولید کننده کمک می کند تا مقرون به صرفه ترین کشور مقصد برای صادرات را انتخاب نماید.

در حال حاضر از ساده ترین کشورهای مقصد برای صادرات زغال کشورهای خاورمیانه و حاشیه ی خلیج فارس هستند. کشور های اروپایی به ندرت درخواست زغال به منظور مصرف قلیان دارند. بیشتر مصرف زغال کشورهای اروپایی استفاده گرمایشی در شومینه است و بنابراین مقصد مناسبی برای صادرات زغال فشرده به حساب نمی آیند.

مرکز عرضه زغال فشرده به نرخ تولید

مرکز عرضه زغال فشرده به نرخ تولید کارخانه های تولید زغال و به خصوص زغال فشرده به منظور سهولت دسترسی مشتریان مراکزی را جهت عرضه ی مستقیم محصولاتشان ایجاد می کنند. مزیت خرید زغال از این مراکز خرید زغال با قیمت نزدیک به قیمت تولید می باشد. چرا که در این مراکز دست واسطه ها در کار نبوده و خرید مقرون به صرفه تر خواهد بود.

پخش انواع زغال فشرده با کیفیت بالا

پخش انواع زغال فشرده با کیفیت بالا در مراکز تعیین شده توسط تولید کننده ها صورت می گیرد. پخش این کالا همچنین از طریق فروشگاه های معتبر در سراسر کشور و نماینده های فروش معتبر با قیمت مناسب امکان پذیر است.

توزیع مستقیم زغال فشرده در بازار ایران

توزیع مستقیم زغال فشرده در بازار ایران توزیع مستقیم زغال فشرده در بازار ایران نیز از طریق تمامی درگاه های اینترنتی شامل وبسایت های شرکت های تولید کننده و یا صفحات رسمی شبکه های اجتماعی این تولید کنندگان به سادگی امکان پذیر است. مزیت استفاده از این روش ها سادگی دسترسی و خرید با قیمت نزدیک به قیمت تولید و حذف واسطه ها می باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما